Polski
Proszę wybrać język Proszę wybrać język

Francuska plakietka dla spedycji i autobusów!

 

Ciężarówki, autobusy i wszystkie typy osobówek potrzebują winietek Crit’Air na wjazd do francuskich stref ekologicznych.
We Francji w dniu 15 stycznia 2017 wprowadzono obowiązek posiadania na samochodzie nowej winiety Crit'Air, w innym wypadku grożą wysokie mandaty. Winiety występują w 6 kategoriach dla różnych typów samochodów. W kolejnych latach winiety typu 4 i 5 nie będą wpuszczane do wszystkich stref ekologicznych o wszystkich porach.

Już w połowie 2016 wprowadzono we Francji pierwsze strefy ekologiczne. Są one zwane tam "Zones à Circulation Restreinte /ZCR" i strefy ochrony powietrza. Tylko samochodu z winietą Crit’Air mogę wjechać do stref ZCR.

We Francji powstaje coraz więcej stref ekologicznych.
Najpierw pierwsza strefa ekologiczna została wprowadzona w Paryżu z dniem 1.07.2016. Potem w listopadzie i grudniu 2016 w Grenoble i Lyon. Od lutego 2017 także w Lille.
Należy zwrócić uwagę, że z reguły nie dotyczy ona tylko miasta, ale także tzw. aglomeracji danego miasta. We Francji nazywa się to metropolia. Rozumie się przez to miasto z całą bliską okolicą. Z reguły objęte są także autostrady, które przecinają te metropolie.

Od 15 stycznia 2017 wystawiane są mandaty dla pojazdów zarejestrowanych we Francji. Samochody zagraniczne, np. z Polski w niektórych strefach nie muszą jeszcze płacić żadnych mandatów. Ten okres przejściowy kończy się jednak w dniu 1.04.2017 ...
Na wszystkie pytania dotyczące zamawiania winiety / plakietki dla Francji znajdziecie tutaj odpowiedzi. Dla samochodów, które nie są zarejestrowane we Francji, tylko np. w Polsce, zamówienia mogą być składane od 1 lutego 2017 ...
Pyłki i NOx (tlenki azotu), które najczęściej wydzielają samochody diesel, doprowadziły do wprowadzenia stref ekologicznych ZCR we Francji. Tutaj można się informować, jak pyłki i tlenki azotu oddziałują na zdrowie ...
Crit-Air.pl portalem, który wspiera polsko-francuskie stosunki gospodarcze w europejskim ruchu transportowym i umożliwia polskim spedytorom i firmom logistycznym łatwiejszy dostęp do francuskiej winiety Crit'Air. Więcej informacji tutaj ...

14.02.2017 - Uwaga: Jak podały francuskie władze, winieta Crit'Air dla osobówek, autobusów i ciężarówek może być zamawiana od 01.02.2017. Do zamówienia tutaj.

Francuskie strefy ekologiczne w miastach i metropoliach

Strefy ekologiczne mogą zostać utworzone we Francji od 1 lipca 2016 w każdym francuskim mieście lub metropolii. Umożliwia to krajowy dekret ws Crit’Air z dnia 29 czerwca 2016.

Francuskie strefy ekologiczne nazywane są we Francji ZCR (Zones à Circulation Restreinte). Oznacza to ograniczoną możliwość wjazdu, która może zamienić się w całkowity zakaz. Takie ZCR mogą zostać wnioskowane i wprowadzone przez miasta, gminy i metropolie (aglomeracje). Zezwala na to krajowe rozporządzenie Décret ZCR 2016-847 vom 28.06.2016.
Aby samochód mógł przejechać przez ustaloną strefę ekologiczną, to musi posiadać jedną z sześciu winiet Crit'Air, które są dostępne w różnych kategoriach. Jaka kategoria Crit’Air w jakim czasie może wjechać do strefy ekologicznej, to ustala miasta lub metropolia, według stopnia zanieczyszczenia powietrza w danym dniu.

Jakie winiety mogą wjechać do których stref ekologicznych, to z reguły ogłasza miejscowa władza dzień wcześniej.
Więcej informacji o już istniejących strefach ekologicznych tutaj.