Polski
Proszę wybrać język Proszę wybrać język

W obszarze działania metropolii Grenoble od 01.11.2016 będzie wymagane Crit´Air

Dla metropolii Grenoble, na którą składa się z 49 miast i wsi z liczbą 450.000 mieszkańców, obowiązuje od 1.11.2016 nowa komunalna ustawa o powietrzu, która w pewnym sensie jest porównywalna ze strefą ekologiczną ZCR (jak np. w Paryżu).
Obszar tzw. "Strefy ochrony powietrza" metropolii Grenoble obejmuje powierzchnię 600 km² o długości 30km i szerokości 20km. W tej metropolii (aglomeracja) z jej największym miastem Grenoble obowiązuje na całej powierzchni nowa ustawa o powietrzu na wszystkich publicznych drogach, drogach krajowych, ekspresowych i autostradach. Wykroczenie przeciwko regułom powietrznej strefy ekologicznej będzie od 1.01.2017. karane mniejszym mandatem kategorii 2 równowartości 35 Euro (w strefach ZCR obowiązują kary kategorii 3, zaczynające się od 68 Euro).
Utworzenie strefy ekologicznej ZCR i zobowiązanie do wprowadzenia Crit’Air we Francji spoczywa każdorazowo na odpowiednich miastach lub komunach i jest regulowane w krajowym rozporządzeniu Décret ZCR 2016-847 vom 28.06.2016. Utworzenie powietrznej strefy ekologicznej i zobowiązanie do wprowadzenia Crit’Air we Francji jest regulowane w 
Décret no 2016-858 du 29 juin 2016.
Ponieważ aglomeracja (metropolia) Grenoble ze swoją powietrzną strefą ekologiczną nie jest tego typu miastem jak np. Paryż, to nie zostaną tam postawione znaki strefy ZCR.
Natomiast znaki ZCR będą ustawione w mieście Grenoble, ponieważ od 1.01.2017 zostaną tam utworzone strefy ZCR. Tam prawdopodobnie za wykroczenie będą obowiązywać od tej daty także normalne kary grzywny w wysokości 68-375 Euro.

Crit´Air będzie wymagany także na autostradzie wokół Grenoble

Zgodnie z obwieszczeniem gminy Grenoble winieta Crit´Air będzie wymagana także na przecinającej metropolię Grenoble autostradzie. Obowiązek Crit´Air rozpoczyna się na północy miasta Grenoble na A48 przy stacji poboru opłat Voreppe, na południu Grenoble obowiązek posiadania winiety rozpoczyna się na A51 przy stacji poboru opłat Le Crozet/Vif, a na zachodzie na A41 przy stacji poboru opłat Crolles. Obowiązek dotyczy także autostrady A480, która przecina miasto Grenoble.

Działania przy przekroczeniu wartości granicznych dla metropolii Grenoble

Jeśli po wejściu w życie nowej ustawy o ochronie powietrza na obszarze powietrznej strefy ekologicznej Grenoble (metropolia Grenoble) od 1.11.2016 zostanie ogłoszony alarm zanieczyszczenia (Alert Pollution), to zostanie to wyświetlone na elektronicznych tablicach informacyjnych jak również opublikowane w lokalnych stacjach radiowych i telewizyjnych oraz prasie codziennej. Alarm zostanie wprowadzony do godziny 15.00 następnego dnia. Wszystkie wartości powietrza we Francji tutaj.

Jeśli alarm zostanie wywołany w ciągu pięciu lub więcej dni po kolei, to będą mogły jeździć tylko samochody z winietą Crit’Air kategorii 1-5.
Od siódmego dnia alarmu mogą jeździć już tylko pojazdy z Crit’Air kategorii 1-3, kategoria 4 i 5 w ogóle nie będzie mogła jeździć.
Tutaj należy szczególnie zwrócić uwagę, że prefekt departamentu z mocy swojego urzędu może ustalić, czy "5 dzień" będzie piątym dniem miesiąca albo piątym sezonu zimowego albo piątym roku kalendarzowego. Tak więc pojazdy powinny w każdym razie posiadać winietę Crit’Air aby ominąć takie nieprzewidywalne zdarzenia.

Poza tym od drugiego dnia alarmu zanieczyszczenia obowiązuje generalna redukcja prędkości poruszania o 20km/h na wszystkich drogach krajowych, ekspresowych i autostradach (zwykłe limity 90/110/130km/h).
Równolegle do tego oferuje się w tych dniach rabaty na bilety komunikacji publicznej jak również bilety dla parkingów P+R. Od siódmego dnia alarmu zanieczyszczenia można korzystać za darmo z wszelkich publicznych środków transportu aglomeracji Grenoble.

Wartości NOx 2011 na siatce dróg Lyon/Grenoble Źródło: Air Rhône-Alpes

Obrót gospodarczy i turystyka zimowa regionu Grenoble

Poprzez włączenie autostrad i dróg ekspresowych aglomeracji Grenoble jej oddziaływanie na obrót gospodarczy i turystyczny jest znaczące.
Będzie to dotyczyć wszystkich podróżujących, którzy z centrum Francji chcą przez Lyon dojechać na południe i nie wybiorą A7 w kierunku Avignion i Marsylii, lecz pojadą drogą przez Grenoble w kierunku Aix-en-Provence i Nicei. Również wszyscy odwiedzający regionalne parki krajobrazowe w Luberon, Verdon i Queyras, jak również odwiedzający duże narodowe parki krajobrazowe Mercantour i Écrins, które sensownie z powodów techniczno-komunikacyjnych osiągalne są najlepiej przez metropolię Grenoble. 
Szczególnie przejeżdżający przez region Grenoble obrót gospodarczy będzie potrzebował już wcześniej winietę Crit’Air, jadące z Lyon, Valence lub Chambery na południe albo z Gap na północ samochody ciężarowe nie mogą ryzykować wjazdu w czasie alarmu zanieczyszczenia, aby wtedy udać się na 200 kilometrowe objazdy w celu uniknięcia płacenia kar.
Dla zimowej turystyki mogą wyniknąć znaczące utrudnienia z powodu nowej ustawy o powietrzu, jeśli w dniach alarmu nie będzie dostępna winieta Crit'Air.
Przejazd do ulubionych destynacji narciarskich departamentu Isère jak również do  Hautes-Alpes zawsze będzie prowadzić przez aglomerację Grenoble. Także tereny narciarskie
Alpe d’Huez, Alpe du Grand Serre, Chamrousse, Les 2 Alpes i 20 dalszych miejscowości narciarskich leży w tym departamencie.
Właśnie zimą według doświadczeń będą najczęściej pojawiać się alarmy powietrza, ponieważ ryzyko zanieczyszczenia powietrza jest szczególnie wysokie z powodu zimna i opalania drewnem w domach.  
Także latem objęte strefą autostrady A41, A48, A480 i A51 są zawsze obciążone, ponieważ prowadzą one z północy i zachodu nad Lazurowe Wybrzeże, a także stanowią dla wielu samochodów równoległą trasę zastępczą do A7 w kierunku Marsylii i całej Prowansji. Grenoble jest także bramą do Alp Południowych, która w przyszłości tylko wtedy może być wykorzystana, jeśli pojazd posiada winietę Crit'Air.