Polski
Proszę wybrać język Proszę wybrać język

Winieta Crit’Air wprowadzona w Lille

Interaktywna i zoomowalna forma tej mapy strefy ekologicznej znajdziecie w naszej bezpłatnej aplikacji Green-Zones

Prefekt Departamentu Nord (do którego należy Lille) ogłosił w dniu 6.02.2017, że winieta  Crit’Air stanie się obowiązkowa dla miasta i metropolii Lille jeszcze w lutym 2016.

Obowiązek posiadania winiety na pojeździe będzie jednak dopiero wtedy karany, gdy zostanie osiągnięty określony poziom złej jakości powietrza (wyż zanieczyszczenia powietrza). Tym sposobem wprowadzono taki sam system jak dla aglomeracji Grenoble. Przy długotrwałej złej sytuacji pogodowej władza każdego dnia obwieszcza, jakie pojazdy z jaką winietą mogą jeździć w Lille i okolicy. Pojazdy, które nie posiadają winiety, bo są za stare, w takich przypadkach nie mogą w ogóle wjechać do stref ekologicznych. Ponieważ każdorazowe fazy zanieczyszczenia powietrza pojawiają się raczej niespodziewanie - jak pokazuje to doświadczenie z Grenoble - zaleca się mieszkańcom miasta jak również całemu tranzytowi przez miasto i gminę Lille zaopatrzenie w winietę Crit’Air Vignette.

Każde złamanie obowiązku posiadania winiety oraz ograniczeń w ruchu będzie w metropolii Lille początkowo karane mandatem kategorii 2 w wysokości 35 Euro, przy większych pojazdach jak ciężarówki także wyższymi.