Polski
Proszę wybrać język Proszę wybrać język

Winieta Crit’Air Vignette jest także obowiązkowa w Lyon

Prefekt Departamentu Rhône ogłosił 12 grudnia 2016, że winieta Crit'Air staje się obowiązkowa także w Lyon i Villeurbanne (sąsiednie miasto). Obowiązek powiązany jest jednak ze zmiennym systemem parzystych i nieparzystych numerów rejestracji samochodowych, które mogą jechać tylko jednego dnia, gdy powietrze jest szczególnie złe (wyż zanieczyszczenia powietrza).

Winiety Crit’Air E i 1 i 2 i 3 nie zostały objęte systemem zmiennych rejestracji i są wyłączone ze zmiennego systemu. Mogą one więc zawsze wjeżdżać do strefy. Jeśli jednak przez 4 kolejne dni zanieczyszczenie powietrza się nie poprawi, wtedy samochody z winietą 3 mogą też jeździć tylko co drugi dzień.

Tak jak w Grenoble tak też Lyon wprowadził "czasową" strefę ekologiczną, która staje się obowiązkowa dla wszystkich pojazdów przy utrzymującym się zanieczyszczeniu powietrza. Dlatego zaleca się pilnie, aby wszystkie pojazdy w aglomeracji (metropolii) Lyon posiadały winietę Crit’Air, aby przy można było nimi jeździć także przy złej jakości powietrza.

Każde złamanie obowiązku posiadania winiety jest karane mandatem kategorii 2 w wysokości od 35 euro, w zależności od rodzaju pojazdu.

Obraz: Strefa ekologiczna Lyon