Polski
Proszę wybrać język Proszę wybrać język

Strefa ekologiczna Paryża

Od 01.07.2016 wprowadzono w Paryżu pierwszą strefę ekologiczną ZCR (Zones à Circulation Restreinte). Od tego czasu do strefy ekologicznej Paryża nie mogą wjeżdżać żadne samochody osobowe oraz pojazdy użytkowe, które zostały zarejestrowane przed 01.01.1997, ponieważ tego typu pojazdy w połączeniu ze swoimi datami rejestracji nie otrzymają żadnej winiety Crit'Air.

Zakazy wjazdu dla pojazdów bez winiet obowiązują - jeśli nic nie jest przedstawione na dodatkowych znakach - od poniedziałku do piątku między godzinami 8.00 a 20.00. Dla starych autobusów M2 i M3 jak i ciężarówek N2 i N3 zakaz wjazdu obowiązuje jednak od poniedziałku do niedzieli, o ile zostały zarejestrowane przed 01.10.2001.
Kto, jako kierowca złamie taki zakaz, zapłaci od 15.01.2017 mandat w wysokości 68 Euro. Autobusy i ciężarówki zdecydowanie więcej. Z tego powodu należy pilnie mieć na uwadze regulacje dotyczące kar.

Opis granic stref

Strefa ekologiczna Paryża zdefiniowana jest jako całość obszaru miejskiego francuskiej stolicy. Obszar miejski Paryża obejmuje bez przedmieść cały obszar wewnątrz obwodnicy  „Boulevard périphérique“. Ta obwodnica wokół Paryża nie jest autostradą.  

Obwodnica ta we wschodniej części nosi nazwę E15. Znany Bois de Boulogne na zachód od Paryża i Bois de Vincennes w południowo-wschodniej części nie należą jednak do stref ekologicznych, mimo iż to też obszar miejski Paryża. 

Po prawej mapa, na której zdefiniowane są także granice Boulevard périphérique.

Strefa ekologiczna Paryża
Strefa ekologiczna Paryża